H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Novostavba RD Unkovice

Rok: 2014
Lokalita: Unkovice

Předmětem práce byl návrh malého rodinného domku pro mladou čtyřčlennou rodinu v dosud nezastavěné části obce Unkovice. Klienti si přáli jednoduchý, nenákladný dům, který by splňoval standardy moderního bydlení a zároveň poskytl každému členovi domácnosti potřebný kus soukromí.
Vzhledem k poměrně úzké šířce pozemku a jeho výrazně převažujícímu délkovému rozměru byl jasně vymezen tvar domu. Po dohodě se sousedními vlastníky bylo přikročeno k umístění stavby z jedné strany až ke hraně pozemku, kde lze do budoucna připojením druhého objektu vytvořit dvojdomek a využít tak potenciál místa na maximum.
Dům má jednoduchou dispozici, kdy společenská zóna je zónou centrální a zároveň slouží i jako komunikace mezi jednotlivými místnostmi, čímž se redukují chodby a "hluchá místa" na minimum. Dětský pokoj a ložnice jsou orientovány na východ, do klidné ulice, zatímco společenská část, kde bude rodina trávit nejvíce času, má okna na jih a západ, s výstupem na terasu a do zahrady. V zadní části dispozice se také nachází pracovna, která může do budoucna sloužit i jako druhý pokoj dětí. Veškeré "technické" zázemí, jako je wc, koupelna, technická místnost a sklad, jsou pak umístěny na sever.
Vizuálně je dům velmi jednoduchý, jedná se o dva objemy - hlavní část se sedlovou střechou a vedlejší (vstupní) část se střechou plochou. Klienti si přáli dům ve světle žlutém odstínu, ten byl pro docílení kontrastu kombinován s prvky v tmavě šedé barvě. V interiéru si přáli použít dřevo v teplém hnědočerveném moření, které bylo pro optické odlehčení kombinováno s bílým lakem. Nad částí půdorysu ve společenském prostoru byly přiznány prvky krovu, což prostor pocitově zvětšilo a dodalo mu vzdušnost. Ostatní místnosti jsou zastropeny a krov je využit jako skladový prostor.

Celková obytná plocha je 110m2
Zastavěná plocha domem (bez terasy) je 144m2