H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Pokojíček do atypického prostoru

Rok: 2014
Lokalita: Brno

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro dvě děti, a to do atypického prostoru se schody a různými výškami stropu. Požadavkem bylo zachování podlahové krytiny a stávající šatní skříně a nově vytvoření dvou pracovních míst, dvou lůžek a dostatečný úložný prostor na hračky a knihy při zachování velké hrací plochy.
Vzhledem k tomu, že šatní skříň už byla součástí pokoje, nebylo nutné ve velké míře řešit úložné prostory a zbytečně pokoj zahlcovat nábytkem. Klíčovým tématem tedy bylo umístění lůžek. Kvůli malému půdorysu, ale naopak větší výšce v zadní části pokoje bylo spaní navrženo jako patrové, s tím, že postele jsou vůči sobě polohově posunuté a vzniká tak navíc krytá herna (domeček). Na něj pak navazuje pracovní zóna se stolem pro dvě děti a dvě policové sestavy. Ty jsou tvarově a rozměrově řešeny tak, aby mohly být využity i v případě, že se v pozdějším věku dětí uspořádání pokoje změní, zruší se patrová postel a dvě klasické postele budou vůči sobě umístěny do tvaru L. Další úložné prostory se pak nacházejí uvnitř domečku. Jedná se o konstrukčně nezávislé moduly, takže je také možné je použít i v jiném dispozičním uspořádání.
Barevnost pokoje byla řešena s ohledem na to, že pohlaví druhého dítěte není zatím jasné. Nábytek je řešen z OSB desek, které byly částečně zachovány v přírodní podobě, částečně pak natřeny na černo. Pro oživení byla na nábytek v několika místech aplikována svítivě žlutá barva. Ta se stala v pokoji dominantní, a to zejména prostřednictvím použitých tapet. Doplněna pak byla v menší míře zářivě růžovou a také modrou barvou.