H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Rekonstrukce RD Lysůvky

Rok: 2016
Lokalita: Frýdek-Místek - Lysůvky

Předmětem práce byla architektonická studie rekonstrukce historického rodinného domu pro mladou rodinu. Dům se nachází v klidné lokalitě na okraji města Frýdek-Místek. Klienti si přáli zachování původního rázu budovy a interiér, který splňuje nároky moderního bydlení.
Zásadní úlohou bylo přeřešení stávající dispozice o jednom obytném podlaží, která byla nečitelná, plná místností přístupných z jedné do druhé, a maličkých komor (jak je patro ze schématu 1 a 2). Bylo zachováno schodiště, které propojuje obytné patro se sklepem a s půdou (horní patro není vyjma jedné místnosti zobytněné) a vstup do domu byl nově situován zepředu, z ulice. To celou dispozici zpřehlednilo. Na jedné straně od haly a schodiště se tak nyní nachází společenská část domu - kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, na druhé pak koupelna a soukromé pokoje - ložnice a pokojíček. V místnosti v patře je situována pracovna, která slouží také jako pokoj pro hosty. Tato plocha je v současnosti pro potřeby rodiny zcela dostačující, nicméně požadavkem bylo vytvořit případovou studii, pokud by došlo k rozšíření rodiny a nebo změně potřeb jednotlivých členů (dospívající děti apod.). Proto byl vytvořen návrh, který v druhé fázi počítá s rozšířením místnosti do patra - zobytněním části podkroví. Třetí návrh ukazuje teoretickou možnost zobytnění celého podkroví, což pravděpodobně nebude zapotřebí (nebo dojde jen k částečné realizaci).
Po designové stránce studie do velké míry zachovává původní vzhled domu, došlo pouze k očištění od postupem času vzniklých "vylepšení" - zazdění nebo posunutí některých otvorů, sjednocení velikosti oken, úprava barvy fasády a jejího členění. Výsledkem je tak tradiční, vzhledově čistý dům nabízející plnohodnotné bydlení.