H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Interiéry mezonetového bytu

Rok: 2014
Lokalita: Brno Štýřice

Předmětem práce byl návrh společenské části mezonetového bytu - kuchyně, jídelního koutu a obývací části - do stávajícího interiéru, který byl plný složitě tvarovaných podhledů, obloukových otvorů, nesourodých podlahových krytin, místy nízkých podchozích výšek a vzhledově i funkčně nevyhovující kuchyňské linky. V první fázi projektu tak došlo k očištění od těchto prvků a v co největší míře k zjednodušení čitelnosti prostoru. Také byla v celém bytě sjednocena podlahová krytina. Klienti si přáli hravý a vzdušný interiér, kde se mísí prvky skandinávského designu, industriálu a případně i hand-made.
Vzhledem k umístění výstupu na lodžii a návaznost na další místnost byl zvolen jednoduchý tvar kuchyně, která je v jedné linii a je doplněna ostrůvkem pro možnost rozšíření pracovní plochy a také občasného stolování. Byl kladen důraz na to místnost příliš nezatížit nábytkem, proto byl jídelní stůl situován do druhé části, tedy do obývacího pokoje. Co se týče designu, kuchyňská linka byla zvolena v neutrálním odstínu bílé a přírodního dubu. Industriální styl byl do místnosti vnesen pomocí keramického obkladu za pracovní deskou, který připomíná éru první poloviny minulého století. Stěna vedle linky byla natřena na černo a bude sloužit jako tabulová plocha pro psaní vzkazů a kreslení – díky tomu může vypadat interiér každý den trochu jinak. Neutrální barevnost byla v detailu oživena zářivými doplňky v podobě závěsných svítidel, háčků a textilií na oknech.
Obývací pokoj s jídelnou pak prostorově, funkčně i designově navazuje na místnost kuchyně. Zde bylo základním požadavkem umístění velkého stolu s možností rozkladu a také návrh prostorných policových sestav, které pojmou knihy, vinylové desky a další drobnosti. Tyto sestavy byly navrženy po levé a pravé straně místnosti, v jednotném designu. Aby působily hravě a byly univerzálně použitelné pro ukládání předmětů nejrůznějších velikostí, jsou police řešeny cik-cak jako skládačka. Korpus je tvořen z desek v přírodním odstínu, dvířka jsou neutrální - černá - a jako oživení slouží zadní deska, která je na knihovně staticky nezávislá, takže je případně možné její barevnost po čase změnit. V zadní části pod šikminou je navržena funkce, která vyžaduje nejmenší výšku - relexační kout s pohovkou a sedacími pufy. Pohovka byla řešena na míru, jedná se o modulový typ, kdy je možné prostým přeskupením matrací dosáhnout jiného tvaru, např. lenošky, případně také lůžka pro návštěvy. Relaxační a jídelní část jsou od sebe odděleny nízkou příborníkovou skříňkou.
Po designové stránce byla místnost řešena s ohledem na kuchyňskou část, opakuje se zde barevnost podlahy a nábytek v odstínu přírodního dubu. Opět se zde ve velké míře vyskytuje černá, která je doplněna živými barvami a vzory na koberci, polštářích, tapetách, a to zejmená kanárkově žlutou a petrolejovou.