H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Rekonstrukce části RD

Rok: 2015
Lokalita: Brno - Šlapanice

Předmětem práce byla rekonstrukce části RD, která nevyhovovala potřebám majitelů - manželského páru středního věku. Kuchyně průchozího charakteru byla problematicky využitelná a nenabízela dostatek pracovní plochy ani úložných prostor, koupelna (přístupná taktéž z kuchyně) byla malá, umyvadlo hůře přístupné a úložných prostor taktéž minimum.
Řešením byl nový pohled na prostor a jeho dispoziční úprava. Došlo ke změně pozice koupelny, která je nově přístupná nikoli z kuchyně, ale z chodby, tím pádem nabízí větší soukromí. Kuchyně se stala víc místem pro vaření a méně komunikačním prostorem (nově se přes ni chodí jen do obývací části, která zůstala zachována vzhledem k návaznosti na zahradu a nebyla tedy v projektu vůbec řešena).
Kuchyňská linka byla navržena tak, aby oproti původnímu stavu nabízela mnohem více úložných prostor. Výsledkem je tvar L, kdy většina kratší strany je řešena formou vysokých skříní s vestavnými spotřebiči, a kratší strana je věnována pracovní ploše. V rohu místnosti je pak navíc navržen malý jídelní stůl. Po designové stránce byl kladen důraz na jednoduchost a nadčasovost. Linka je řešena v bílém matu bez viditelných úchytek. Pracovní deska, stejně jako další prvky, jsou v šedé barvě. Pro optické zvětšení a zesvětlení prostoru (který je osvětlován pouze sekundárně přes obývací část) byly na stěnu i podlahu použity lesklé velkoformátové keramické kachle. Jako designový solitér v místnosti fungují jídelní židle v kanárkově žluté barvě a doplňky s výraznými geometrickými motivy.
Koupelna má velmi malou plochu (necelé 4m2) a proto bylo klíčovým úkolem využít prostor na maximum. Vzhledem k převládajícímu délkovému rozměru byl na konci dispozice řešen sprchový kout, který je částečně oddělen příčkou, aby tento nedostatek opticky vyrovnal. Zbytek prostoru je rozdělen na část komunikační a užitnou/úložnou. Je zde navrženo umyvadlo zapuštěné do skříňky, tím vznikají úložné prostory na drobnosti a plocha na jejich odkládání, a na něj pak navazuje vysoká skříň, která využívá celou světlou výšku místnosti a pojme vše potřebné. Vzhledově je koupelna řešena spíše minimalisticky - jako obklad a dlažba byl zvolen dekor kamene, vše z jedné designové řady, a to v odstínu bílé, která místnost zvětšuje, a šedohnědé, která ji proteplí a prostorově namodeluje (opticky zkrátí). Nábytek je zvolen v bílém laku. Díky tomu prostor nabízí nespočet možností oživení pomocí různě barevných doplňků.