H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
RD Ořešín

Rok: 2020
Lokalita: Brno - Ořešín

Předmětem práce byla architektonická studie jednopodlažního rodinného domu pro mladou rodinu v klidné lokalitě Brno-Ořešín. Klienti si přáli jednoduchý dům s šikmou střechou, s velkým, vzdušným společenským prostorem a několika menšími soukromými pokoji, bez podsklepení.
Vzhledem k orientaci pozemku byl navržen objekt tvaru L, který využívá maximum slunečního světla. Vstup do domu je zboku. V této části se nachází hala, technická místnost, sociální zařízení a také skladovací prostor, který může být do budoucna využit pro schodiště, pokud by se klienti rozhodli (např. pro své dospělé děti) vytvořit další bytovou jednotku v podkroví. Křídlo orientované kolmo k ulici ukrývá velký obytný prostor s kuchyní a jídelnou, v druhém křídle, podélném s ulicí, se nacházejí soukromé pokoje. V sevření mezi těmito dvěma křídly je pak situována terasa, která je díky umístění garáží v přední části pozemku a krytí společenským křídlem prakticky nepatrná pro kolemjdoucí, což byl zásadní požadavek zadavatelů. Ze severní strany domu se nachází užitková zahrada s původními stromy.
Po designové stránce je dům rozdělen na dvě hmoty, které jsou odlišené jak funkčně, tak materiálově. Bílému společenskému křídlu, viditelnému z ulice, dominuje výrazný komínový pilíř s kamenným obložením a velkoplošné prosklení štítu, soukromé křídlo je opticky potlačené a je celé obložené kamenem. Obě hmoty sjednocuje šikmá střecha s plechovou krytinou.