H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Kuchyně do malého prostoru

Rok: 2013
Lokalita: Velatice

Předmětem práce byl návrh kuchyně s jídelnou v místnosti o poměrně malé ploše a s velkým množstvím dveří. Po vyčlenění ploch, které slouží ke komunikaci, byla jako nejvhodnější pro umístění linky zvolena zadní část místnosti. Kuchyně byla navržena tak, aby plocha pro práci i pro ukládání byla co největší, z toho důvodu byl jídelní stůl technicky (i materiálově) řešen v těsné návaznosti na linku tak, aby zároveň sloužil jako rozšíření pracovní plochy. Vzhledem k tomu, že v domácnosti běžně stolují 2-4 lidé, ale občas vzniká potřeba velkého stolu pro rodinná setkání, bylo navrženo takové řešení, aby stůl mohl fungovat i jako solitér, který se vysune do prostoru, otočí o 90 stupňů, rozloží na obě strany a nabídne tak místo až pro 10 osob.
Linka je řešena jako dvě paralelní části, tak, aby byly v malém prostoru minimalizovány hůře využitelné rohy - ty jsou navrženy pouze v podobě horních skříněk, kde je menší hloubka a pohodlnější přístup. Veškeré spotřebiče jsou řešeny jako vestavné, vedle vysoké části pro ledničku, troubu a mikrovlnku je ještě pod oknem navržena další odkládací plocha, kde se počítá se stálým umístěním rychlovarné konvice či kávovaru. Kromě linky byly dále do prostoru umístěny otevřené police na knihy a také jedna vysoká policová skříňka na nádobí, kterou je možno řešit i jako prosklenou vitrínu.
Snahou projektu bylo maximálně využít prostor a místnost pocitově zvětšit. Proto byl kladen důraz na jednoduchost. Jako podlahová krytina byl zvolen vinyl s imitací betonu - tedy v neutrální šedé. Kuchyňská linka je převážně bílá (dvířka, spotřebiče, keramický dřez), v kombinaci se světlým dřevem pro optické zateplení. Jediným výrazným prvkem jsou zde černé úchytky. Místnost byla oživena barevnými detaily ve formě židlí, svítidel, obrazů, mís, které je možné s poměrně malými náklady po čase vyměnit nebo změnit jejich barevnost.