H2H . HOUSE TO HOME DESIGN - ING. ARCH. MARIE KNĚŽÍČEK RYŠKOVÁ
DESIGN
H2HO MNĚINFORMACEPROJEKTYREFERENCEKONTAKT

Interiér
Stavba
Interiéry RD Velké Němčice

Rok: 2013
Lokalita: Velké Němčice

Předmětem práce byl návrh obývacího pokoje s jídelnou, ložnice a dětského pokoje v novostavbě rodinného domu.

Jako první byl řešen společenský prostor. Jídelní část byla navržena v návaznosti na kuchyni, aby její obsluha byla co nejjednodušší. Obývací kout je situován za dělicí příčku, na níž byla umístěna televize. Pohovka byla navržena jako rohová, takže je z ní dobrý výhled do celého prostoru, na jídelní část, na TV a také krbové těleso. Výklenek za ním byl využit jako vestavěná knihovna. Vzhledem k velikosti domu nebylo nutné do obývacího pokoje navrhovat velké množství nábytku, takže působí příjemně a vzdušně. Po designové stránce byla respektována barva podlahy, rámů oken i dveří, které jsou ve světlém dřevu a v tomto odstínu byl zvolen i jídelní stůl s židlemi a police knihovny. Televizní sestava naopak pohledově navazuje na barvu kuchyňské linky, která je v odstínu slonové kosti. Všechny velké kusy nábytku byly zvoleny ve velmi neutrálních odstínech, takže je možné prostor kdykoli oživit barevnými doplňky jako jsou polštáře nebo závěsy. Ty mohou mít prakticky jakoukoli barevnost.

Ložnice je zařízena jednoduše - vzhledem k zabudované šatně nebylo třeba do ní umísťovat mnoho nábytku. Ústředním bodem je dvoulůžko s nočními stolky, které jsou z masivního dubu. Ten udává barevnost také kosmetickému stolku, který si majitelé přáli do místnosti zakomponovat. Pro odlehčení byl zavěšen na stěně na konzolách a navržen v dekoru dřeva v kombinaci s bílou. Hlavním úkolem bylo vizuální doladění místnosti. Design byl zvolen tak, aby ložnice působila útulně a zabydleně, zároveň je ale barevně velmi neutrální a je možné ji oživit výraznými doplňky. Pohledově dominantní je stěna za postelí, na kterou byla navržena obrazová tapeta s motivem černých a šedých větví. K ní byly zvoleny černobílé textilie. Židle ke kosmetickému stolku je z průhledného plastu, takže působí velmi vzdušně. Jedinými barevnými prvky jsou povlečení a dekorační polštářky, které nejsou stálou součástí místnosti a je možné je kdykoli podle potřeby vyměnit.

Přokojíček byl navržen pro chlapce v mladším školním věku. Při návrhu byl kladen důraz zejména na umístění stolu v těsné blízkosti okna a také na zachování soukromí dítěte. Z tohoto důvodu byla postel situována za úložný modul, který vytváří pohledovou bariéru a vzniká tak uzavřený spací koutek. V úložném modulu je umístěna šatna na oblečení, knihovna a také police na osobní věci, které jsou přístupné z části od postele. Pod střešním oknem je situována pracovní a herní zóna s uzavřenými skříňkami na hračky a školní pomůcky a s policemi pro možnost zasunutí úložných boxů. Vzhledem k věku dítěte, kdy se ještě velká část herních aktivit odehrává na zemi, byl psací stůl navržen na kolečkách, takže posuvem v drážce skříňky je možné jej kdykoli přemístit a rozšířit tak hrací plochu.

Nábytek byl zvolen v neutrálních odstínech světlého dřeva (které je použito v celém domě) v kombinaci s bílou (pro optické odlehčení). Nábytek tak bude použitelný, i když se potřeby a zájmy dítěte změní. Celkové designové a barevné pojetí bylo ušito na míru chlapci, který má rád domácí zvířata a chtěl by se stát farmářem. Ústředním motivem jsou krávy a ovce, pro navození pocitu venkova bylo použito obložení dřevěnými palubkami, králíkářské pletivo na nástěnce, kravská kůže a klasické kárované textilie. V případě potřeby se po čase tyto prvky mohou nahradit dospělejšími motivy, tak, aby pokoj mohl sloužit svému účelu po mnoho let.